Zawody przyszłości – najbardziej poszukiwane i przyszłościowe profesje

informatyk
informatyk

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody?

Według większości rankingów zawodami przyszłości w Polsce są kolejno: specjaliści z branży IT, biotechnolodzy, logistycy, inżynierowie elektrotechnologii, lekarze, trenerzy personalni, dietetycy, specjaliści ds. finansowych i graficy komputerowi. Odpowiadają one zmieniającemu się rynkowi pracy, na którym coraz bardziej liczą się nowe technologie, a także coraz większą rolę odgrywają komputery. Kolejnym elementem są – dotyczące wspomnianych trenerów personalnych czy dietetyków – potrzeby społeczeństwa, zmiana trendów i mód w nim panujących: coraz wyżej cenimy zdrowy tryb życia, aktywność, zdrowe jedzenie. Ogólnie przyszłość ma być czasem specjalistów – coraz więcej zadań, które wykonywali do tej pory pracownicy fizyczni, powierzone będzie maszynom. Te jednak ktoś musi projektować, programować, konserwować, obsługiwać. Podobnie jest z reklamą, finansami, księgowością – kiedyś na papierze, dziś głównie w formie elektronicznej. W nieco dalszej przyszłości zawodami na topie prawdopodobnie będą te związane z rynkami surowców odnawialnych, z biotechnologią, medycyną. Ważnym elementem jest starzenie się społeczeństwa – wysoko w rankingach będą wszelkie zawody związane z geriatrią, opieką nad osobami starszymi, oferowanie im odpowiednich usług.

Kierunki medyczne to zawsze dobry wybór, shutterstock.com

Jakie uczelnie kształcą najbardziej poszukiwanych pracowników?

Wymienione wyżej zawody są bardzo konkretne i niezbędne do ich wykonywania jest zdobycie wyższego wykształcenia (I lub II stopnia). Stąd też należy ich szukać w ofertach kierunków uczelni wyższych. Ogólnie bezrobocia nie muszą się obawiać absolwenci szkół wyższych o kierunkach związanych z IT, sprzedażą, produkcją, finansami oraz po studiach inżynierskich. W specjalnych analizach na 0% szans na bezrobocie dla absolwentów królowały kierunki z Politechniki Warszawskiej (automatyka, robotyka, informatyka, lotnictwo, telekomunikacja) i Uniwersytetu Warszawskiego (matematyka, informatyka, bioinformatyka, zarządzanie środowiskiem), co mniej więcej pokrywa się z tym, co zostało uznane za zawody przyszłości.

Jakie zarobki oferowane są przyszłościowym profesjom?

Nie sposób oczywiście określić jednej konkretnej średniej dla zarobków dla zawodów przyszłości, są one zbyt różnorakie. Na pewno najwyższe średnie zarobków, sięgające kilkunastu tysięcy złotych, mają w chwili obecnej pracownicy związani z systemami bezpieczeństwa IT i programowaniem, biznesem (key account manager, brand manager) oraz prawem i finansami (kontrolerzy finansowi, radcy prawni).

Zawód deficytowy – czy to zawód przyszłości?

Niektóre zawody są deficytowe – na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na kierowców, spawaczy, pielęgniarki, krawcowe, kucharzy itp. Problem w tym, że warunki pracy i płace są stosunkowo mało atrakcyjne. Stąd ogrom ofert o pracę na konkretne stanowisko wcale nie musi się wiązać z dobrą posadą. Część z tych zawodów może także stopniowo znikać z rynku, nawet tak niezbędni dziś kierowcy – samosterujące samochody ciężarowe to bynajmniej nie wizja XXII wieku.

Na co zwracać uwagę wybierając zawód?

Oczywiście na własne predyspozycje i możliwości, a także na to, czy dany zawód ma przyszłość. Trzeba brać pod uwagę coraz większą automatyzację zakładów pracy, zastępowanie kasjerów, doradców, agentów biur podróży przez urządzenia samoobsługowe i doradztwo przez internet. Warto też postawić na wyższe wykształcenie i korzystać z wszelkich dostępnych kursów i innych okazji do podnoszenia kwalifikacji.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + = 10

Podobne