Zniżki studenckie – na jakie zniżki mogą liczyć studenci?

Zniżki studenckie

Spis treści

Zniżki studenckie

Czy każdy student ma zniżki?

Zniżki studenckie uważane są za jedne z bardziej konkretnych korzyści kontynuowania nauki po szkole średniej. Studia zaoczne uprawniają do takich samych zniżek, jak dzienne. Podobnie jest w wielu przypadkach ze studiami doktoranckimi. Z kolei słuchacze studiów podyplomowych nie są nimi objęci. Ogromna większość zniżek dla studentów nie jest zapisana w ustawach prawnych. Zależą one od dobrej woli instytucji publicznych, samorządów, firm prywatnych, często są po prostu uważane za zachętę i reklamę skierowaną dla młodych klientów.

Zniżki studenckie dla podróżujących

Jedyna tak naprawdę zniżka studencka (studenci do 26 lat i doktoranci do lat 35) regulowana prawnie w Polsce dotyczy transportu publicznego – to rabaty 51% na bilety PKP, bilety miesięczne PKS (nie dotyczy biletów jednorazowych), a także 50% rabatu na komunikację miejską (autobusy, tramwaje, trolejbusy, zarówno bilety okresowe, jak i jednorazowe). Część firm prywatnych także zapewnia rabaty na przejazdy, z tym że są zazwyczaj mniejsze, średnio to 10-15% ceny biletu. Oferują je nawet niektóre linie lotnicze, przykładem Ryanair dla posiadaczy karty ESN (Erasmus Student Network).

Jakie zniżki studenckie na co dzień?

Zniżki dla studentów oferuje wiele instytucji publicznych, galerie, muzea, teatry, kina. Ich wysokość ustala dyrekcja instytucji, bywa że dokładają się samorządy i wtedy bilety są bardzo tanie lub wręcz wejścia dla studentów są darmowe (najlepiej to sprawdzić przed wizytą). Zniżki są oferowane przez obiekty sportowe i rozrywkowe (aquapark itp.), tutaj też wszystko zależy od dobre woli zarządców i oferty są różne, niekiedy to rabat, kiedy indziej tańsze wejścia w wybrane dni, w wybranych godzinach. Identycznie wygląda sprawa z restauracjami, kawiarniami, barami. Dogodne oferty dotyczą też kont bankowych dla studentów. Znajdziemy nawet internetowe (i nie tylko, także stacjonarne księgarnie) sklepy i serwisy ze zniżkami dla studentów, im też udostępniane są przydatne programy komputerowe typu AutoCAD czy Microsoft Office. Za najpopularniejszą stronę dla szukających zniżek uważa się studentbeans.com.

Zniżki studenckie, shutterstock.com

Jakie zniżki studenckie obowiązują za granicą?

Wybierając się za granicę warto wyrobić sobie kartę ISIC (International Student Identity Card), a więc coś w rodzaju międzynarodowej legitymacji studenckiej, honorowanej w sumie w ponad 130 krajach świata. Nie zapewnia ona zniżek w transporcie, ale ma opcje z ubezpieczeniem podróżnym, medycznym i wiele różnych zniżek, o których najlepiej znaleźć informacje przed wyjazdem, są różne w różnych krajach. Innym przykładem przydatnej karty jest tak zwana Karta Euro26, oferująca także ubezpieczenia oraz różne zniżki w całej niemal Europie (i to, wbrew nazwie, do 30 roku życia).

Ulgi przy pracy na studiach

Studenci do 26 roku życia są zwolnieni z opłacania składek zdrowotnych i społecznych. Są również zwolnieni z podatku dochodowego przy nie przekroczeniu pewnego progu zarobków– obecnie to nieco ponad 85,5 tysiąca złotych, kwota jednak co pewien czas się zmienia (powyżej tego progu płaci się podatek za zarobek przekraczający ową sumę).

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 60 = 66

Podobne