Praca dla studenta – jak pogodzić ze studiami?
Spis treści
Jaka praca dla studenta?
Za najlepszą i najbardziej wartościową pracę dla studentów uważa się tą, która w jakiś sposób łączy się z kierunkiem kształcenia, a więc różnego rodzaju praktyki i staże – jako absolwent będziemy mogli się pochwalić już jakimś doświadczeniem, które cenione jest przez pracodawców bardziej niż wiedza teoretyczna. Oczywiście nie zawsze zdobycie jej jest możliwe. Pracę trzeba też dopasować do rozkładu zajęć, możliwości dojazdów z pracy na uczelnię lub odwrotnie – sprawdzą się więc prace dorywcze lub te, w których czas pracy jest elastyczny. Najpopularniejszymi pracami dla studentów już od lat są te związane z gastronomią (restauracje, kawiarnie pracują do późna, można przychodzić po zajęciach, na popołudniowe zmiany) i sprzedażą/obsługą klienta (elastyczny czas pracy, niezłe zarobki). Kolejne to praca w charakterze kuriera, w call center czy wreszcie tworzenie treści internetowych. Hit ostatnich lat to udzielanie korepetycji, na które jest wręcz moda, a także różnego rodzaju prace zdalne.
Jak pogodzić pracę ze studiami?
Pogodzenie pracy ze studiami nie jest łatwe, ale niemal w każdym przypadku możliwe. Mowa o studiach dziennych, w przypadku zaocznych sprawa jest prosta – zajęte edukacją mamy tylko weekendy. Warto na początek zrobić plan tygodniowy, w którym zaznaczymy, kiedy mamy czas i ile możemy go wygospodarować na pracę (czas wolny jednak także powinien zostać, przy natłoku zajęć prędzej czy później zaniedbamy albo uczelnię, albo pracę). I pod tym kątem potem jej szukać. Na pewno trzeba być dobrze zorganizowany, mieć też sporo ambicji i samozaparcia. Inną możliwością jest wnioskowanie w dziekanacie o indywidualną organizację studiów. Kolejną – studia online.
Praca wakacyjna
Prace wakacyjne różnią się od prac dorywczych, stażów, płatnych praktyk – trwają krótko, przez pewien określony czas, ale są intensywne, często zabierają więcej niż 8 godzin. Charakter ich jest różny, różne też zarobki – w wakacje pojawia się na przykład tradycyjnie sporo ofert zagranicznych, chociażby przy zbiorach różnych owoców (praca ciężka, ale niekiedy płatna nieporównywalnie lepiej niż w kraju).
Zarobki w pracy na studiach
Tegoroczny raport „Student w pracy 2024” pokazał, że mniej więcej połowa studentów zarabia mniej niż 4 tysiące złotych brutto miesięcznie. Około 20% z nich zarabia zaledwie między 1-2 tysiące (praktyki są nieraz słabo płatne, a czasem po prostu wypracowanych godzin jest nie tak wiele), ale około 30% między 4 a 6 tysięcy złotych.
Jakie są ulgi podatkowe w pracy dla studenta?
Studenci powinni wiedzieć, że praca na studiach wiąże się z różnymi ulgami. Do 26 roku życia są oni mianowicie zwolnieni z opłacania składek zdrowotnych i społecznych. Do pewnego progu zarobków są także zwolnieni z podatku dochodowego – obecnie to nieco ponad 85,5 tysiąca złotych (powyżej tego progu płaci się podatek za zarobek przekraczający ową sumę).
Podsumowanie – czy warto pracować na studiach?
Pracować na studiach na pewno warto. Nabywamy w ten sposób niezbędne doświadczenie – ankiety pokazały, że absolwenci, którzy pracowali na studiach, na początek zarabiają po ich ukończeniu średnio 30-40% więcej niż ci, którzy skupili się tylko na nauce. Kolejnym plusem szybsze zdobycie niezależności finansowej.