Programista – praca, zarobki, wymagania

Programista – praca, zarobki, wymagania
Programista – praca, zarobki, wymagania

Jakie są zajęcia programisty?

Programista – potocznie nazywany koderem lub deweloperem (od angielskiego software developer) – to specjalista pisząca programy komputerowe w języku programowania, przykładowo w C, C++, Javie, Pythonie. Programista może również pisać aplikacje webowe lub mobilne. To typowy zawód informatyczny.

Jakie obowiązki ma programista?

Do zakresu obowiązków programistów należeć może projektowanie oprogramowania, analiza systemów, projektowanie stron internetowych (robią to tak zwani webmasterzy). Programistów często dzieli się na dwie podstawowe grupy: programiści aplikacji i systemowi. Ci pierwsi tworzą aplikacje związane ściśle z funkcjonowaniem danej firmy, zakładu, drudzy raczej zajmują się rozwijaniem i ulepszaniem już istniejących aplikacji oraz nadzorowaniem ich prawidłowego działania. Programiści mogą też być odpowiedzialni za szatę graficzną stron/czasopism. Inny podział obejmuje Front End Developerów (szata graficzna, wszystko, co widzi użytkownik strony itp.), Back End Developerów (wszystkie niewidoczne dla użytkownika detale pomagające stronie funkcjonować szybko i sprawnie) oraz Full Stack Developerów (połączenie obu poprzednich funkcji, zazwyczaj to najlepsi specjaliści oprogramowania).

Dla kogo zawód programisty?

Zawód programisty można zdobyć na studiach I i II stopnia, a także podyplomowych. Jako że zapotrzebowanie na programistów jest ogromne, organizowane są często bootcampy – szybkie kursy programistyczne, po których nabywa się niezbędne wiadomości do rozpoczęcia pracy w zawodzie.

Zarobki programistów

Nie ma co ukrywać, programista to jeden z najlepiej płatnych obecnie zawodów, choć oczywiście wiele zależy od doświadczenia i miejsca pracy. Rozbieżności między średnimi zarobkami także są spore, to bowiem od 5-6 tysięcy dla początkujących po kilkanaście tysięcy dla starszych programistów.

Jakie cechy powinien mieć programista?

Przede wszystkim trzeba znać bardzo dobrze język oprogramowania (wielu programistów specjalizuje się w jednym i dodaje go sobie do tytułu, przykładowo programista C++). Programista poza tym ma jednak na tyle szerokie pole działania, że odnajdą się w zawodzie zarówno umysły ścisłe, jak i bardziej twórcze – w zakres obowiązków może przecież też wchodzić projektowanie gier czy szaty graficznej. Niema niezbędna jest znajomość języka angielskiego na dobrym poziomie.

Podsumowanie - dlaczego warto zostać programistą?

Według danych programista to najbardziej rozchwytywany obecnie zawód na rynku pracy, i tak będzie jeszcze przynajmniej przez kilka lat. Dużą zaletą jest bardzo częsta możliwość pracy zdalnej, wysokie zarobki, a także szybka ścieżka awansu dla najlepszych.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 72 = 79

Podobne