Robotyk – perspektywy, praca, zarobki

Robotyk – perspektywy, praca, zarobki
Robotyk – perspektywy, praca, zarobki

Czym zajmuje się robotyk?

Robotyka to zawód interdyscyplinarny, łączący w sobie elementy inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, automatyki i informatyki. Z jednej strony robotyk może się zajmować projektowaniem robotów dla przemysłu i systemów automatyki sterowania, z drugiej również ich obsługą.

Jak wygląda praca robotyka?

Robotyk może być technikiem, wtedy jego zadaniem jest głównie eksploatacja robotów i obsługa systemów sterowania, ich instalowanie. Może być również inżynierem robotykiem. W tym drugim przypadku w grę wchodzi już raczej projektowanie urządzeń i całych systemów, robotyzacja procesów produkcyjnych. To zawód dający zatrudnienie w wielu branżach. Do najważniejszych z nich należą z pewnością motoryzacyjna, maszynowa, elektroniczna i komputerowa, ale pośrednio również spożywcza, metalurgiczna, chemiczna. Pracę znajdzie ponadto w przemyśle drzewnym i celulozowo-papierniczym, obronnym i lotniczym.

Praca robotyka jest bardzo odpowiedzialna.

Kto może zostać robotykiem?

Inżynierem (lub magistrem inżynierem) robotykiem zostaje się po ukończeniu wyższej szkoły technicznej, najlepiej z kierunkami związanymi z robotyką (w innym wypadku konieczne będą kursy i zdobycie certyfikatu). Do takich zalicza się mechatronikę, automatykę i robotykę, informatykę ze specjalizacją robotyczną. Wykształcenie takie można zdobyć na politechnikach, uniwersytetach technicznych lub uczelniach o danym profilu.

Ile zarabia robotyk?

W przypadku techników średnia płaca to około 5500 złotych brutto (choć zarobki techników robotyków sięgają czasem 8-9 tysięcy). Zarobki inżynierów robotyki są nieco wyższe, wszystko zależy oczywiście od stażu, miejsca zatrudnienia, ale i samodzielnych projektów (średnia zarobków to mniej więcej 6000-7000 złotych, połowa pracowników zarabia więcej).

Robotyk – wymagania do pracy

Aby zostać robotykiem wymagane jest oczywiście zdobycie tytułu na uczelni (w trybie dziennym lub zaocznym, w stopniu inżynierskim lub magisterskim), ewentualnie zaliczenie odpowiednich kursów po innym kierunku technicznym. W większości firm wymagana jest też znajomość języka obcego, najlepiej angielskiego lub niemieckiego. To praca wykonywana często samodzielnie, ale w ramach większych projektów, trzeba być więc bardzo zdyscyplinowanym, ale i kreatywnym.

Podsumowanie – czy warto studiować robotykę?

To niewątpliwie zawód przyszłości – automatyzacja ma miejsce w niemal wszystkich dziedzinach życia. Robotyk jest zawodem dobrze płatnym, oferującym także możliwość szybkiego awansu i udziału w ciekawych projektach chociażby w ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 1 =

Podobne