Studia podyplomowe – co to znaczy?

studia podyplomowe
studia podyplomowe

Czym są studia podyplomowe?

Wbrew powszechnym poglądom studia podyplomowe nie są tylko i wyłącznie kontynuacją studiów na uczelni wyższej. Mają one inną, odrębną formę kształcenia. Nie nabywa się na nich od podstaw nowych umiejętności, a częściej pogłębia te, które zostały już przekazane w czasie „zwykłych” studiów. Polegają one więc przede wszystkim na poszerzeniu już posiadanych kwalifikacji zawodowych. Według prawa nie mogą trwać krócej niż 2 semestry; standardowo trwają 2 lata, czyli 4 semestry, choć od tej reguły zdarzają się wyjątki. Studia podyplomowe mogą być prowadzone w trybie stacjonarnym, wieczorowym, weekendowych lub, ostatnio coraz częściej, online. Studia podyplomowe kończą się egzaminami lub też napisaniem pracy końcowej.

Kto może pójść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe skierowane są dla absolwentów szkół wyższych posiadających tytuły licencjata, magistra lub inżyniera. Mogą na nie zapisać się zarówno świeżo upieczeni absolwenci, jak i osoby, które mają już doświadczenia zawodowe i przerwę od nauki.

Jakie są kierunki studiów podyplomowych?

Programy nauczania na studiach podyplomowych charakteryzują się tym, że są dynamiczne i efektywne – duże zasoby wiedzy przekazuje się w stosunkowo krótkim czasie. Na studia podyplomowe można uczęszczać na uczelniach wyższych – warunkiem jest posiadanie przez uczelnię danego kierunku również na studiach wyższych. Program obejmuje niemal wszystkie kierunki dostępne na uczelniach, najczęściej są to kierunki medyczne, menadżerskie, inżynieryjne, nauczycielskie, branży IT.

Czy studia podyplomowe są płatne?

W większości przypadków studia podyplomowe są płatne. Ceny zależą od uczelni, kierunku, oferty kształcenia, czasu trwania nauki. Niektóre uczelnie rozkładają opłaty na raty lub też chcą ich uiszczania w trybie miesięcznym. Coraz częściej zdarza się finansowanie studiów podyplomowych – częściowo lub w całości – przez pracodawcę, który woli zainwestować w już sprawdzonego pracownika niż szukać nowego lepiej wykwalifikowanego. Ponadto można starać się o dofinansowanie do studiów podyplomowych – z UE lub Urzędu Pracy.

Studentka, shutterstock.com

Zarobki po studiach podyplomowych

Studia dyplomowe wiążą się z wyższymi kwalifikacjami, a co za tym idzie także z większymi zarobkami. Średnio po studiach dyplomowych zarabia się około 2 tysięcy brutto więcej od osób, które ich nie ukończyły (rozpiętość jest jednak ogromna, zależy od kierunku, firmy, miejsca pracy).

Czy warto pójść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe czasem są koniecznością – mowa o osobach, które mierzą w wyższe stanowiska i kariery zawodowe. To gwarancja wyższej pensji, większy prestiż. Można także pójść tą drogą, jeśli dany kierunek naprawdę nas interesuje i chcemy go zgłębiać, nabywać nowe umiejętności, zwłaszcza jeśli studia poświęcone były ogólnemu tematowi, a nas interesuje konkretna specjalizacja.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 3 =

Podobne