Targi pracy – na czym polegają i czy warto je odwiedzać?
Spis treści
Czym są targi pracy?
Targi pracy, nazywane także giełdami pracy, to wydarzenia, na których pracodawcy mają szansę spotkać się na żywo z szukającymi zatrudnienia. Przedstawiają na nich swoje oferty, rozdają broszury informacyjne, ulotki, odpowiadają również na zadawane pytania dotyczące konkretnych ofert. Rozmowy mają charakter nieformalny, do niczego nie zobowiązują żadnej ze stron (choć raczej o zarobkach tam nie porozmawiamy), choć z pewnością są też szansą na pierwsze weryfikacje i ze strony pracodawców, i poszukujących pracy. Podczas targów pracy możemy także trafić na prezentacje firm (zwłaszcza, jeśli są zaangażowane w organizację imprezy), a także konferencje, warsztaty, szkolenia. Udział firm w targach pracy najczęściej jest bezpłatny, podobnie jak wstęp na nie kandydatów. Bywa często tak, zwłaszcza w przypadku targów pracy organizowanych przez urzędy pracy, że osoby zarejestrowane w urzędach zostają na tego typu wydarzenia skierowane. Za największe polskie targi pracy (i praktyk – i takie oferty tam znajdziemy) uważa się Absolvent Talent Days, na których oferty ma grubo ponad 500 pracodawców.
Jakie oferty znajdziemy na targach pracy?
Wiele targów pracy organizowanych jest pod kontem konkretnych kierunków, na przykład targi pracy branży IT. W przypadku giełd pracy organizowanych przez urzędy pracy oferta może być bardzo różnorodna, podobnie jest często z wydarzeniami na uczelniach, dla absolwentów (chyba że uczelnia ma konkretny profil, wtedy skupiona jest na nim).
Gdzie odbywają się targi pracy i kto je organizuje?
Targi pracy najczęściej organizowane są przez urzędy pracy (niekiedy wspólnie z innymi podmiotami), różnego typu agencje zatrudnienia, akademickie biura karier i organizacje studencki. Ostatnio jednak coraz częściej trafimy też na oferty targów pracy online – w tym wypadku także można wysłać maile z pytaniami lub, rzadziej, połączyć się na komunikatorze; jest to wygodne na przykład, gdy szukamy/nie wykluczamy pracy z dala od domu, a nie mamy szansy akurat w dane miejsce pojechać. Miejscem imprezy najczęściej są wyższe uczelnie, niekiedy hale widowiskowe, sportowe; wiele firm ma stały kalendarz, na przykład strona pracuj.pl organizuje stacjonarne targi w Warszawie i Krakowie. W Polsce są również organizowane międzynarodowe targi pracy, z ofertami z firm zagranicznych.
Czy warto odwiedzać targi pracy?
Aktywny udział w targach pracy na pewno może przynieść spore korzyści – możemy na spokojnie (to nie rozmowy kwalifikacyjne) porozmawiać z przedstawicielami firm, porównać ich oferty, dowiedzieć się czegoś, czego może nie być w oficjalnych ogłoszeniach. Dużym plusem jest to, że w jednym miejscu mamy wielu potencjalnych pracodawców, kolejnym, że niektóre oferty pracy nie są wcześniej promowane w ogłoszeniach. Niekiedy, choć nie zawsze, jest szansa złożenia własnej aplikacji do firmy już podczas spotkania – nie wszystkie firmy dopuszczają taką możliwość, ale jednak zdarzają się takie przypadki. Warto więc zabrać CV, listy motywacyjne, a także na wszelki wypadek ubrać się stosowanie do okazji i charakteru firm, które nas interesują.