Studia za granicą – czy warto, ile to kosztuje?
Spis treści
Czy każdy może studiować za granicą?
Polska jest w Unii Europejskiej, stąd też zgodnie z prawem unijnym każdy polski obywatel ma prawo studiować na dowolnej uczelni wyższej w każdym z krajów Unii na takich samych warunkach, jak mieszkańcy danego kraju. Różne mogą być natomiast warunki rekrutacji, najczęściej obowiązuje znajomość języka kraju, w którym jest uczelnia.
Inną możliwością jest skorzystanie z programu Erasmus, gdy jest się już studentem na uczelni polskiej – wtedy wiele formalności załatwia macierzysta polska uczelnia, a całość łączy się z wieloma bonusami. Przykładowo studia i staże wliczane są do studiów w Polsce, nie trzeba opłacać czesnego ani opłaty rejestracyjnej, otrzymuje się specjalne stypendium unijne potrzebne w zakwaterowaniu się i życiu za granicą.
Jakie są warunki studiowania za granicą?
Podstawą studiowania za granicą jest język, który obowiązuje na danej uczelni. Najczęściej trzeba mieć odpowiedni certyfikat. Niektóre kraje oferują kierunki anglojęzyczne, ale nie wszystkie, i nie wszystkie uczelnie w danych krajach (znajdziemy takie w Holandii czy w Hiszpanii). W niektórych krajach zwraca się dużą wagę na oceny kandydatów (Niemcy). Na pewno bardziej skomplikowane dla kandydatów zagranicznych są wszelkie procedury aplikacyjne. Nie można też zapominać, że życie za granicą zazwyczaj jest droższe niż w Polsce, a stypendia nie pokryją wszelkich kosztów pobytu. W niektórych krajach kierunki, na których studiuje się w trybie stacjonarnym, dla studentów zagranicznych są dostępne na przykład po licencjacie – w USA tak jest z medycyną, więc najpierw trzeba się zorientować, czy w ogóle mamy szanse się starać o przyjęcie. Dobrze jest też sprawdzić, czy wybrana uczelnia naprawdę jest dla nas lepszą opcją niż krajowa – w tym pomagają rankingi uczelni (jest ich wiele, na wszelki wypadek sprawdzić lepiej kilka, jeśli nazwa uczelni się powtarza, to znak, że ma renomę).
Czy studia za granicą są płatne?
Poszczególne kraje mają własne przepisy dotyczące opłat za studia wyższe. W niektórych są one całkowicie bezpłatne, w innych studenci ponoszą część kosztów, w kolejnych wydatki mogą być naprawdę spore (za najdroższe uchodzą te w USA i w Wielkiej Brytanii, choć z drugiej strony w USA można znaleźć najhojniejsze systemy stypendialne). Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z prawem unijnym zagraniczni studenci nie mogą płacić więcej niż studenci z kraju, w którym jest uczelnia. Studenci zagraniczni muszą ponadto otrzymywać takie same stypendia pomagające pokryć czesne (można też starać się o różne dotacje, pożyczki).
Najpopularniejsze kierunki studiów zagranicznych
W zasadzie lista kierunków, które cieszą się największym powodzeniem za granicą, pokrywa się w dużej mierze z kierunkami w Polsce: to biznes, ekonomia, psychologia, inżynieria, informatyka i nauki okołomedyczne. O wiele większym prestiżem cieszą się natomiast studia podyplomowe i wyższe tytuły naukowe (pracownik naukowy to jeden z zawodów przyszłości na zachodzie, w Polsce na takiej liście go brak).
Podsumowanie – czy warto studiować za granicą?
Można powiedzieć, że studiowanie za granicą to same plusy: dogłębne poznanie języka, nowego środowiska, zwyczajów, standardów, podejścia do nauki. Wiele zagranicznych uczelni ma też większy prestiż niż polskie uczelnie, pracodawcy wyżej cenią osoby z dyplomem zagranicznej niż rodzimej uczelni.