Pierwsza praca po studiach – na co zwrócić uwagę?

praca po studiach

Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

Nie ma co ukrywać – najbardziej poszukiwani są absolwenci i pracownicy z doświadczeniem, najlepiej 2-4 letnim. Jeśli takiego nie mamy dobrym pomysłem może być zapewniający je staż absolwencki, który jest programem rządowym skierowanym dla absolwentów bez doświadczenia. Pracy można szukać indywidualnie, na uczelniach działają jednak także agencje, które się tym zajmują, organizując na przykład giełdy pracy. Dużą wagę należy przywiązać do stworzenia dobrego CV, przedstawiającego nas w jak najkorzystniejszym świetle, akcentującego nasze silne strony, posiadane kursy, certyfikaty. Coraz większą rolę odgrywają serwisy społecznościowe branżowe, na których dobry wizerunek może stanowić zachętę dla pracodawców – przykładem takiego jest Linkedln.

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu pierwszej pracy?

Przed szukaniem pracy musimy określić sobie konkretnie jakiego zajęcia szukamy – czy trzymamy się tylko swojej specjalizacji, czy też rozszerzymy obszar poszukiwań. Następnie musimy wybrać, czy bardziej interesuje nas większa firma/korporacja czy też małe/prywatne firmy – różnice pojawiają się w zarobkach, ale i w charakterze czy atmosferze pracy (ktoś introwertyczny, cichy, mało przebojowy niekoniecznie spełni się w tych pierwszych). Ostatnim krokiem jest określenie swoich oczekiwań finansowych, choć tutaj dobrze przed rozmową kwalifikacyjną dowiedzieć się mniej więcej, czego można oczekiwać – zbyt wygórowane żądania mogą nas już na początku skreślić, z kolei zbyt niskie z czasem spowodują, że zaczniemy się czuć niedoceniani i stracimy motywację. Podobnie jest ze stanowiskiem, czasem jako absolwent nie mamy szans, aplikując na dane stanowisko, do którego potrzeba doświadczenia, ale może być nam zaoferowane niższe w tej samej firmie (a po jakimś czasie możliwy jest awans).

Pierwsza praca po studiach, shutterstock.com

Wskazówki przy pierwszej pracy po studiach

Wybierając studia, kierujemy się albo rozsądkiem (a więc wybieramy zawody przyszłości, takie, na które jest zapotrzebowanie) albo porywem serca (inaczej mówiąc, zainteresowaniami, które niekoniecznie się pokrywają z popytem na rynku pracy). Może się więc zdarzyć tak, że w zawodzie, który posiadamy, jest niewiele ofert, gdyż rynek jest przesycony – wtedy trzeba się zdecydować na przebranżowienie lub też doszkalanie, najlepsi w każdej dziedzinie pracę znajdą. Może też zajść konieczność zmiany miejsca zamieszkania, w większych miejscowościach zapotrzebowanie jest zazwyczaj większe, może też dotyczyć innych kierunków. Mobilność i elastyczność na rynku pracy jest ważna w zawodach mniej poszukiwanych – akurat analizy prowadzone w Europie wskazują, że polscy absolwenci radzą sobie w tym znakomicie, w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów częściej decydując się na zmiany, kursy, szkolenia, przeprowadzki.

Zarobki w pierwszej pracy

Nie można oczywiście podać szacunkowych nawet widełek rozpiętości zarobków w pierwszej pracy – kierunków i stanowisk jest zbyt wiele, a zarobki mogą się w nich różnić bardzo mocno. Trzeba jednak pamiętać, że musimy dostać przynajmniej pensję minimalną (zmienia się ona co pewien czas). Do 2017 roku pracodawca mógł nowo zatrudnionemu w ciągu pierwszego roku wypłacać 80% takiej sumy, w tej chwili ten przepis już nie działa i niższe płace są nielegalne.