Edukacja domowa w Szkocji

Edukacja domowa w Szkocji

Edukacja domowa, znana również jako homeschooling, to forma spełniania obowiązku szkolnego, która zyskuje na popularności na całym świecie. W Szkocji również wiele dzieci uczy się w tym trybie. Co więcej, dzięki Polskim Szkołom Internetowym Libratus, polskie dzieci mieszkające w Szkocji mogą we własnym domu zdobywać także polską edukację.

Edukacja domowa w Szkocji

W Szkocji obowiązek szkolny obejmuje dzieci od 5. do 16. roku życia. Każdy uczeń w tym wieku ma prawo do nieodpłatnego miejsca w szkole. Dzieci mogą też uczyć się w domu pod okiem rodziców, ponieważ edukacja domowa w Szkocji jest legalną formą spełniania obowiązku szkolnego. Proces przejścia na ten tryb nauczania jest stosunkowo prosty. Wymaga jedynie zgody na edukację domową od szkoły, do której wcześniej uczęszczał uczeń.

Nauczanie domowe ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że zyskuje na popularności w wielu krajach na świecie. Ten tryb nauczania pozwala dzieciom na naukę we własnym tempie. Mogą zdobywać wiedzę w dowolnym miejscu i czasie. Rodzice mają do dyspozycji różne materiały pomocne w nauce - od książek i podręczników, po treści dostępne w Internecie. Edukacja domowa daje też dzieciom wolność. Mogą uczyć się tego, co naprawdę je interesuje. Ponadto mają więcej czasu na odkrywanie talentów i rozwijanie swoich pasji.

Polska edukacja w Szkocji

W Szkocji, podobnie jak w innych krajach, dzieci pochodzące z polskich rodzin są zobligowane do uczęszczania do lokalnych szkół. Szkocki system edukacyjny stawia nacisk na rozwój umiejętności praktycznych oraz integrację międzynarodowych uczniów, co pomaga dzieciom w szybkim przystosowaniu się do nowego środowiska i nauki języka angielskiego.

Mimo że uczęszczanie do szkockiej szkoły jest obowiązkowe, polskie dzieci mają również możliwość zdobywania edukacji w swoim ojczystym języku. Polskie Szkoły Internetowe Libratus dają dzieciom szansę na realizowanie polskiej podstawy programowej z dowolnego miejsca na świecie - również ze Szkocji.

Uczniowie Libratusa formalnie zapisani są do jednej ze szkół w Polsce, jednak uczą się w dowolnym miejscu. W związku z tym, że są pełnoprawnymi uczniami polskiej szkoły, otrzymują legitymację oraz - po zdaniu egzaminów klasyfikacyjnych - świadectwo państwowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku rodzin, które planują powrót do Polski. Dzięki Libratusowi dziecko rozwija swoją znajomość języka polskiego, poznaje kulturę i historię swojej ojczyzny, a także utrzymuje tożsamość narodową. Wszystko to sprawia, że z łatwością odnajdzie się w polskim systemie edukacji.

Polska edukacja przez Internet w Libratusie

Edukacja w Libratusie odbywa się online za pomocą platformy edukacyjnej. Jest ona dostępna przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, więc dziecko może z niej korzystać, kiedy tylko ma na to czas i ochotę. Może uczyć się np. w weekendy albo popołudniami po zajęciach w szkockiej szkole.

Lekcje na platformie podzielone są na pory roku i tygodnie, co ułatwia naukę. Treści są zgodne z polską podstawą programową, co oznacza, że dziecko zdobywa taką samą wiedzę jak uczniowie w szkołach w Polsce. W każdej lekcji znajdują się interaktywne ćwiczenia, gry, zabawy oraz nagrania audio i wideo, co sprawia, że nauka jest bardzo przyjemna! Na platformie dostępne są także kolorowe karty pracy do druku. Odbywają się też cykliczne zajęcia z polskimi nauczycielami oraz spotkania online z innymi uczniami. Dzięki temu dziecko ma stały kontakt z językiem polskim.

Do nauki na platformie motywują specjalne odznaki, które uczeń otrzymuje za różne aktywności. Dzieci z największą liczbą odznak na koniec roku otrzymują nagrody, co zachęca do zdobywania wiedzy. Swoje postępy w nauce dziecko może śledzić na pasku realizacji. Dzięki temu wie, ile materiału już ukończył, a ile jeszcze przed nim.

Nauka z Libratusem to wspaniała zabawa oraz szansa na zdobywanie polskiej edukacji za granicą. Jeśli chce się zapewnić swojemu dziecku kontakt z językiem ojczystym oraz polską kulturą, wystarczy wziąć udział w rekrutacji do Libratusa!

Bibliografia

gov.uk, Educating your child at home, https://www.gov.uk/home-education, Data odczytu: 2024.06.21

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>

Dodaj opinię:

3 + 4 =