Liceum niepubliczne – czym jest i czy warto?

liceum niepubliczne
liceum niepubliczne

Liceum niepubliczne reprezentuje tak zwane szkoły prywatne, których istnienie określone jest w regulacjach prawnych o systemie oświaty. Około 10% szkół w Polsce to właśnie szkoły niepubliczne.

Czym jest liceum niepubliczne?

Najważniejszą cechą jest sposób finansowania. Szkoły publiczne finansowane są przez państwo, nauka w nich jest bezpłatna, z kolei szkoły niepubliczne, w tym liceum niepubliczne finansowane jest przede wszystkim z czesnego wpłacanego za uczniów. Inaczej mówiąc, liceum niepubliczne to szkoła, za naukę, w której się płaci. Oczywiście szkoły niepubliczne są też w pewien sposób finansowane z budżetu gminy i państwa (zwłaszcza te o profilach artystycznych). Istotną różnicą między szkołą publiczną a niepubliczną jest to, że te pierwsze prowadzone są przez jednostki samorządu terytorialnego (w tym osoby i firmy prawne), zaś niepubliczne prowadzone są przez osoby fizyczne i prawne w żaden sposób niezwiązane z władzami samorządowymi.

Kto może uczęszczać do liceum niepublicznego?

W szkołach niepublicznych, w tym w liceach niepublicznych, nie obowiązuje zasada powszechnej dostępności. O ile do „zwykłego” liceum przyjęty może zostać każdy, o tyle to niepublicznego już nie – decyduje czesne, wpisowe, ale i zasady naboru uczniów, które każda szkoła może ustalić samodzielnie. Zasady takie muszą być ujęte w statusie szkoły, dobrze więc przed staraniem się o przyjęcie się z nimi zapoznać. Podobnie jest z ewentualnym usunięciem ucznia ze szkoły – może o nim również decydować złamanie któregoś z punktów ujętych w statusie (oczywiście także niewywiązywanie się z uiszczania czesnego).

Czy warto zdecydować się na liceum niepubliczne?

Za największy plus edukacji w liceach niepublicznych uchodzi indywidualne podejście do ucznia. Oczywiście ramowy plan nauczania musi być zgodny z wytycznymi MEN, mniej liczne klasy pozwalają na lepsze zajęcie się każdym z uczniów, poświęcenie mu przez nauczycieli więcej czasu. Często zresztą klasy są dodatkowo dzielone jeszcze na grupy językowe, przedmiotowe, zainteresowań, co dodatkowo wzmacnia owo indywidualne podejście. W większości szkół niepublicznych program nauczania ustalany jest osobno, wykraczając nieraz dość znacznie poza to, co ujęte jest w ramowym planie nauczania. Na pewno lepiej zorganizowana jest sprawa zajęć pozalekcyjnych – działają kółka zainteresowań, są nowoczesne baseny, boiska, sale komputerowe. Kameralny charakter szkoły ma zazwyczaj też przełożenie na poczucie bezpieczeństwa u uczniów, a także otrzymanie przez nich wsparcia edukacyjnego czy psychologicznego w razie jakichś problemów. Nauka w liceum niepublicznym, zwłaszcza renomowanym, to także prestiż i lepszy start na studia. W zasadzie wspomina się o jednej wadzie szkół niepublicznych – nie znajdziemy ich wszędzie, w małych miejscowościach może ich nie być, co wiąże się z dojazdami.

Licealiści, shutterstock.com

Ile kosztuje nauka w liceum niepublicznym?

Każde liceum niepubliczne ustala swoje stawki czesnego. Średnia oscyluje około 1000 złotych na miesiąc, w zależności od renomy szkoły ceny wahają się jednak od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

28 + = 37

Podobne