Elektronik – studia, praca, zarobki

elektronik

Spis treści

elektronik

Jakie jest pole działania elektronika?

Zakres obowiązków elektronika jest dość szeroki. W zależności od wykształcenia i miejsca zatrudnienia elektronik może zajmować się obsługą urządzeń i przyrządów elektronicznych, ale także ich projektowaniem.

Jaką pracę wykonuje elektronik?

Ogólnie można powiedzieć, że praca elektronika w pewnej mierze pokrywa się z pracą elektryka, choć różni się dość znacznie rodzajem wykonywanych zajęć. Elektronik to specjalizacja ściślejsza, związana z projektowaniem, naprawianiem, serwisowaniem i obsługą sprzętu elektronicznego w danym zakładzie pracy, a ponadto także z zajmowaniem się układami cyfrowymi i analogicznymi. W ramach obowiązków może się także znaleźć obsługa aparatury pomiarowej i diagnostycznej, sporządzanie kosztorysów, planów i kalkulacji prac w zakładzie.

Jak zostać elektronikiem?

Elektronik może mieć tytuł technika lub inżyniera. W pierwszym przypadku należy ukończyć technikum elektroniczne, nauka w nim trwa 5 lat, a edukację kończy matura. To dobry kierunek przygotowujący do dalszych studiów elektronicznych. Różne uczelnie oferują różne kierunki studiów elektronicznych, przykładowo mogą to być elektronika i telekomunikacja, elektronika i automatyka czy inżynieria elektroniczna. Już w ramach ich zakresu można wybrać konkretne specjalizacje, przykładowo systemy komunikacyjne, układy automatyki, elektronikę samochodową, urządzenia radiowo-telewizyjne itp.

Praca elektronika, shutterstock.com

Jakie zarobki oferowane po elektronice?

Zarobki elektronika są oczywiście uzależnione od tytułu, doświadczenia, miejsca pracy. Średnie płace to jednak mniej więcej około 7 tysięcy złotych brutto (starszy specjalista około 8,5-9 tysięcy brutto).

Jakie wymogi musi spełniać elektronik?

Przede wszystkim elektronika to dział związany ściśle z naukami ścisłymi. Trzeba mieć wiedzę z zakresu matematyki, fizyki. Przydatne cechy to hobby związane z majsterkowaniem, sprzętem elektronicznym, precyzja, dokładność, umiejętność analizowania danych. Mile widziany jest język obcy, angielski lub niemiecki (wiele firm elektronicznych naszych zachodnich sąsiadów ma swe oddziały właśnie w Polsce). Elektronik musi być też praktykiem, dlatego zarówno na poziomie technikum, jak i studiów inżynierskich odbywają się praktyki zawodowe; świat elektroniki idzie zresztą szybko z postępem, dlatego dobry elektronik powinien nieustannie się doszkalać.

Czy warto zostać elektronikiem?

Chyba nie ma już obecnie dziedziny, w której niepotrzebny byłby elektronik – znajdzie zatrudnienie w firmach produkcyjnych, usługowych, projektowych.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 1 =

Podobne