Najlepsze uczelnie w Polsce – Uniwersytet Warszawski
Spis treści
Historia Uniwersytetu Warszawskiego
Uniwersytet Warszawski jest publiczną uczelnią, założoną w 1816 roku. Powstał z połączenia dwóch innych, nieco starszych szkół działających w Księstwie Warszawskim – Szkoły Prawa i Nauk Administracyjnych oraz Szkoły Lekarskiej. To największy (i jeden z najstarszych) polskich uniwersytetów.
Jakie kierunki oferuje Uniwersytet Warszawski?
Uniwersytet Warszawski oferuje na dzień dzisiejszy ponad 100 różnych kierunków studiów. Są wśród nich tak różne dziedziny jak Administracja, Archeologia, Astronomia, Biofizyka, Biologia, Chemia, Cyberbezpieczeństwo, Dziennikarstwo i medioznawstwo, Ekonomia, Europeistyka, wiele kierunków Filologii, Filozofia, Geografia, Historia, Informatyka, Kryminalistyka i nauki sądowe, Logopedia, Matematyka, Orientalistyka, Pedagogika, Politologia, Prawo, Psychologia, Socjologia, Stosunki międzynarodowe czy Zarządzanie (szczegółowe dane o kierunkach znajdziemy w informatorze uczelnianym).
Dla kogo studia na UW?
Zakres kierunków jest tak obszerny, że znajdzie tu dla siebie ciekawą ofertę praktycznie każdy (może z wyjątkiem osób o typowym zacięciu artystycznym). Najpopularniejszymi kierunkami na UW są ostatnio psychologia, zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, a także informatyka i ekonometria. Tak więc jednak pozycje związane głównie – z wyjątkiem psychologii – z naukami ścisłymi. Bardzo popularnością cieszą się kierunki wybierane pod kątem przyszłej kariery i zapotrzebowania rynku – kierunek lekarski oraz orientalistyka-koreanistyka.
Ile zarabia się po Uniwersytecie Warszawskim?
Uniwersytet Warszawski w ubiegłorocznym rankingu średnich zarobków absolwentów uczelni publicznych w Polsce uplasował się na pierwszym miejscu – mediana wyniosła 8 tysięcy złotych brutto. Trzeba oczywiście pamiętać, że wszystko zależy od wyboru kierunku, specjalizacji, odbytych praktyk.
Wymagania dla kandydatów na UW
W procesie rekrutacyjnym pod uwagę brane są wyniki z matur, wyłącznie z części pisemnej (ważny jest poziom, na jakim były zdawane). W zależności od wybranego kierunku uwzględnia się wyniki z trzech do pięciu przedmiotów, wymaganymi są język polski, matematyka i język obcy. Progi punktowe w zależności od kierunku mogą się znacznie od siebie różnić, najwyższe wymagania są na logopedii ogólnej i klinicznej, dosyć wysokie na orientalistyce (sinologia i japonistyka) i informatyce, najniższe na filologii polskiej.
Podsumowanie – czy warto wybrać Uniwersytet Warszawski?
W rankingach szkół wyższych – tych jest wiele, ogólnopolskich, europejskich, światowych – Uniwersytet Warszawski od lat zajmuje czołowe miejsca jeśli chodzi o polskie uczelnie akademickie (ostatnio wygrał polski ranking „Perspektywy” ex aequo z UJ). Niewątpliwymi zaletami wyboru UW jest to, że Warszawa jest największym ośrodkiem akademickim w kraju, na uczelni pracuje kilkuset profesorów, sama zaś nauka tam uchodzi za prestiżową i docenianą wśród pracodawców.