Najlepsze uczelnie w Polsce – Akademia Górniczo-Hutnicza

Longfin Media / Shutterstock.com
Longfin Media / Shutterstock.com

Historia Akademii Górniczo-Hutniczej

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie to uniwersytet techniczny, którego początki sięgają 1919 roku. To szkoła o statusie uczelni badawczej, więc ukierunkowana na tworzenie innowacyjnych technologii, badanie w obszarze nauk ścisłych i technicznych. W skład uczelni wchodzi 17 wydziałów, studiuje na nich ponad 20 tysięcy studentów.

Kogo kształci Akademia Górniczo-Hutnicza?

Oferta kształcenia AGH obejmuje studia stacjonarne, studia niestacjonarne, kształcenie w szkołach doktorskich, studia podyplomowe, studia MBA oraz kursy i szkolenia. Główne kierunki studiów to między innymi Automatyka i robotyka, Elektronika i komunikacja, Budownictwo, Ekologiczne źródła energii, Fizyka medyczna, Fizyka techniczna, Geodezja i kartografia, Komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich, Informatyka, Kulturoznawstwo, Matematyka, Socjologia, Nanoinżynieria materiałów, Teleinformatyka, Turystyka i rekreacja, Zarządzanie (w sumie jest ich kilkadziesiąt, szczegółowo można je sprawdzić na uczelnianej stronie poświęconej rekrutacji).

Dla kogo Akademia Górniczo-Hutnicza?

Akademia Górniczo-Hutnicza to uczelnia techniczna, stąd też skierowana jest jednak przede wszystkim dla osób o zainteresowaniach naukami ścisłymi. Trzeba jednak wspomnieć, że prowadzone są w niej kursy dokształcające (tak zwany „Rok zerowy”), a także kursy wyrównawcze z tych przedmiotów.

Zarobki po Akademii Górniczo-Hutniczej

Absolwenci stacjonarnych studiów II stopnia po Akademii Górniczo-Hutniczej według najnowszych danych zarabiają najlepiej z absolwentów wszystkich uczelni technicznych w Polsce. Oczywiście zarobki wiążą się z wyborem zawodu i są zróżnicowane, można przecież zdobyć kilkadziesiąt różnych zawodów, ale średnia zarobków to niemal 10 tysięcy złotych brutto!

Jakie wymagania na Akademię Górniczo-Hutniczą?

Liczba kandydatów na najpopularniejsze kierunki – ostatnio były to te związane w różny sposób z informatyką, automatyką i robotyką, inżynieria i analiza danych – sięga 9-11 na jedno miejsce. Wskaźniki rekrutacji na uczelni to minimum 300 punktów. Jeśli kandydat uzyska ich mniej, może się starać tylko o studia niestacjonarne. Dodatkowe punkty są przyznawane za osiągnięcia sportowe.

AGH,  Longfin Media / Shutterstock.com

Podsumowanie – czy warto wybrać AGH?

W Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank 2023 next generation Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła pierwsze miejsce (tak jest zresztą w większości rankingów dotyczących polskich uczelni technicznych). Wygrała także w zestawieniu mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków – to z niej wywodzi się największa liczba absolwentów, którzy zostali milionerami. AGH zapewnia najnowsze metody naukowe, ma też niezwykle bogate programy partnerskie z uczelniami za granicą.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

82 − = 76

Podobne