Logistyk – praca, zarobki, studia
Spis treści
Czym jest logistyka?
Logistyka to wszelkie procesy planowania i zarządzania łańcuchami dostaw oraz sprzedaży produktów. To termin szerszy niż transport i spedycja, które można uznać za jedne z dziedzin logistyki. Logistyk może pracować zarówno w wielkich firmach i korporacjach, jak i małych zakładach pracy.
Jakie są obowiązki logistyka?
Obowiązki logistyka są bardzo szerokie. Przede wszystkim dotyczą planowania i przepływu surowców, którymi zajmuje się dana firma. To jednak także dbanie o stan magazynu, kontrole produktów, dbanie o kosztorys firmy (zwiększanie zysków lub minimalizowanie strat), realizacja zamówień, ustalanie prognoz sprzedażowych. W niektórych sytuacjach może dojść do tego kontakt bezpośredni z klientem lub zajmowanie się reklamacjami.
Jakie wykształcenie ma logistyk?
Ścieżka kariery logistyka może zaczynać się od technikum logistycznego (po jego ukończeniu ma się już tytuł technika logistyka). Technikum kończą egzaminy, po których można zdobyć kwalifikacje jako technik obsługi magazynów lub organizacji transportu. Kolejnym krokiem mogą być studia logistyczne I i II stopnia. Oferują one różne specjalizacje, z których najpopularniejsze to logistyka międzynarodowa, logistyka i technologia transportu, inżynieria systemów logistycznych czy finanse i rachunkowość przedsiębiorstw logistycznych. Ile może zarobić logistyk?
Średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku logistyka to nieco ponad 6 tysięcy złotych. Rozpoczynający pracę w tym zawodzie zarobki mają nieco niższe, wahające się średnio między 4500-5000 złotych brutto. Kierownicy i dyrektorzy ds. logistyki zarabiają około kilkunastu tysięcy złotych brutto.
Jakie są wymagania do pracy logistyka?
Poza kierunkowym wykształceniem logistyk musi być osobą odporną psychicznie, często jego decyzje wiążą się z ewentualnymi stratami lub zyskami firmy, musi być osobą bardzo komunikatywną, w końcu pracować będzie przede wszystkim z ludźmi. Ważna jest terminowość, samodyscyplina i bardzo dobra organizacja pracy. W firmach międzynarodowych wymagana jest oczywiście biegła znajomość języka obcego.
Podsumowanie – dlaczego zostać logistykiem?
Po chwilowym zachwianiu rynku w czasie pandemii zawód logistyka znów cieszy się sporym powodzeniem i na rynku są braki w obsadzie kadr. Wielkim jego atutem jest to, że zazwyczaj to praca na długo – lepiej mieć zaufaną i sprawdzoną osobę niż co chwilę wdrażać w sprawy firmy kolejne. Z odpowiednim wykształceniem oraz doskonaleniem zawodowym logistyk może zrobić stosunkowo szybko karierę w dużej firmie lub trafić na rynek międzynarodowy.