Czy warto studiować architekturę?

czy warto studiować architekturę?

Spis treści

czy warto studiować architekturę?

Czym zajmuje się architekt?

Praca architekta nazywana jest pracą projektową – to przygotowanie lub zmienianie (kształtowanie) przestrzeni. Mowa tutaj o projektowaniu zabudowy (pojedyncze budynki, ale i całe osiedla), a także całych przestrzeni wiejskich lub miejskich. Podstawowy podział architektów to architekci wnętrz (planowanie budów budynków w oparciu o oczekiwania klienta), architekci krajobrazu (planowanie wyglądu i funkcjonalności skwerów, parków, innych terenów zielonych), urbaniści (projektowanie większych przestrzeni miejskich) oraz ruraliści (projektowanie większych terenów wiejskich).

Na czym polega praca architekta?

Architekt projektuje to, co widać – budynki, osiedla, parki, całe partie miast. Przy okazji musi dbać o funkcjonalność oraz mieć pojęcie o technologiach wykonania danych projektów. Perspektywy zatrudnienia po architekturze są szerokie: można zdobyć prace w pracowniach architektonicznych, różnego typu przedsiębiorstwach budowlanych, w urzędach (wydział urbanistyki i architektury), ale i instytucjach naukowo-badawczych. Bywa, że architekci zostają projektantami scenografii lub pracują w agencjach reklamowych.

Praca architekta, shutterstock.com

Dla kogo architektura?

Mimo że jest to zawód związany ściśle z budownictwem i trzeba znać wiele kwestii technicznych, związanych chociażby z bezpieczeństwem pracy (materiały, technologie), to architektura traktowana jest powszechnie jako zawód artystyczny. Trzeba mieć zmysł estetyczny, plastyczny, sporą wyobraźnię i wrażliwość – wszystkie te cechy są zresztą sprawdzane już podczas egzaminów na uczelnie (podobnie jak często historia sztuki).

Ile zarabia architekt?

Rozpiętość zarobków architektów jest bardzo duża. Zdecydowanie najpopularniejszą odmianą zawodu jest architektura wnętrz – tutaj średnia zarobków zbliża się do 7 tysięcy złotych brutto. Bardziej doświadczeni zbliżają się do 10 tysięcy złotych. Górną granicę w wielu przypadkach trudno tak naprawdę określić, zarobki architektów krajobrazu czy urbanistów mogą być o wiele wyższe, zależne od indywidualnie podpisanych kontraktów, mogą też oscylować wokół wspomnianej wyżej średniej w przypadku pracy stałej.

Architekt – wymagania

Do zostania architektem niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka (czasem uczelnie oferują już ściślejsze kierunki, projektowanie wnętrz lub architektura przestrzeni kulturowych). Architekt musi mieć 2-letnią praktykę zawodową, a potem zdać egzamin przez Okręgową Izbą Architektów (egzamin ma formę ustną i pisemną).

Podsumowanie – czy warto zostać architektem?

Nie da się ukryć, że architekt to zawód cieszący się dużym prestiżem, a nazwiska słynnych architektów są powszechnie znane historykom sztuki. To zawód dający gwarancję pracy – budować i przekształcać przecież zawsze coś się będzie. Studia architektoniczne nie są łatwe, ale uchodzą za bardzo rzetelnie przygotowujące do wykonywania pracy i polscy architekci cieszą się sporym wzięciem za granicą.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 3

Podobne