Elektrotechnik – wymagania, zarobki, praca

elektrotechnik
elektrotechnik

Elektrotechnik – jaki to zawód?

Elektrotechnicy to osoby zajmujące się urządzeniami i instalacjami elektrycznymi. Pracują w przestrzeni produkcyjnej, ale i laboratoryjnej i czysto przemysłowej (kopalnie, huty, elektrownie).

Co robi elektrotechnik?

W zależności od miejsca pracy elektrotechnik może projektować urządzenia elektryczne, produkować je, zajmować się ich instalacją, konserwowaniem, diagnozowaniem, naprawianiem. To praca wiążąca się najczęściej z zatrudnieniem w firmach produkcyjnych, elektrycznych (elektrownie) oraz budowlanych. Elektrotechnik z doświadczeniem może ponadto zajmować się kształceniem adeptów tego zawodu i ścisłą współpracą/koordynacją działań z innymi zespołami specjalistycznymi. Często jego rolą jest także osobisty kontakt z klientami.

Praca elektrotechnika, shutterstock.com

Elektrotechnik – dla kogo ten zawód?

Każdy, kto chce zostać elektrotechnikiem, powinien mieć konkretne wykształcenie kierunkowe wyższe. Może studiować na kierunku elektrotechnicznym (na którym jest wiele różnych specjalizacji) lub też na innym pokrewnym kierunku technicznym. Jak szeroka jest oferta elektrotechniczna, widać wyraźnie patrząc na niektóre ze specjalizacji na tym kierunku – są tutaj, chociażby innowacyjne odnawialne źródła energii, automatyka przemysłowa i technika mikroprocesorowa, ale i tak egzotyczne, jak elektroautomatyka okrętowa.

Zarobki elektrotechników

Średnią pensją elektrotechnika wylicza się na około 8,5 tysiąca złotych brutto. Zaczynający pracę mogą jednak liczyć przeciętnie na około 6,5-7 tysięcy brutto, z kolei ci bardziej doświadczeni elektrotechnicy na zarobki przekraczające 10 tysięcy złotych brutto.

Czego wymaga się od elektrotechników?

Wymogiem do zostania elektrotechnikiem jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Najlepiej mieć więc umysł ścisły, większość tematów związanych jest tu z fizyką i matematyką. Wymagana jest umiejętność czytania schematów elektrycznych, często też znajomość języka angielskiego skupiona na określeniach technicznych. Ogólnie przydatny jest umysł analityczny, zdolności organizacyjne, zręczność manualna, cierpliwość i dokładność. Trzeba być także zdyscyplinowany i przestrzegać zasad BHP, ze względu na charakter pracy elektrotechnik jest narażony na urazy, a także na możliwość porażenia prądem.

Podsumowanie – czy elektrotechnik to zawód z przyszłością?

W rankingu studiów technicznych Perspektywy elektrotechnika raz po raz – w tym w ubiegłym roku – zajmuje pierwsze miejsce. Praca jest uważana za prestiżową, nie ma problemów ze znalezieniem zatrudnienia, ceni się także jej potencjał naukowy i innowacyjność.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

78 − = 73

Podobne