Czy warto studiować budownictwo?

student budownictwa

Spis treści

student budownictwa

Czym zajmujemy się po budownictwie?

Na studiach na kierunku budownictwo poznaje się zagadnienia w zakresie projektowania, wykonawstwa, remontów obiektów budowlanych, nadzorowania projektów budowlanych, a także zarządzania różnymi procesami budowlanymi.

Jakie prace można wykonywać po budownictwie?

Na budownictwie zdobywa się szeroko pojętą wiedzę, między innymi na temat materiałów budowlanych, technologiach realizacji obiektów budowlanych, geologii, mechaniki gruntów, hydrotechniki, a także obliczeniach konstrukcyjnych – wszystkie one są dostosowane do wymogów unijnych, stąd zdobycie dyplomu (poparte rzecz jasna znajomością języka) umożliwia zdobycie pracy na terenie całej Unii Europejskiej. Po budownictwie można zostać projektantem, kierownikiem robót lub budowy, rzeczoznawcą budowlanym, inżynierem budowy, inspektorem nadzoru.

Jakie trzeba mieć predyspozycje wybierając budownictwo?

Budownictwo to oczywiście kierunek ścisły, kandydaci powinni mieć zainteresowania i predyspozycje techniczne. Trzeba dobrze czuć się w pojęciach matematycznych, fizycznych oraz chemicznych. Niektóre zajęcia wykonywane po budownictwie wiążą się z przebywaniem na wysokościach, a także w trudnych warunkach pogodowych (praca na budowie trwa niezależnie od pogody).

Studentka budownictwa, shuttersock.com

Jakie są zarobki po budownictwie?

Zarobki po budownictwie są z pewnością bardzo atrakcyjne. Stosunkowo najmniej zarabiają inżynierowie robót i budów – średnia to około 7-8 tysięcy złotych. Projektanci i geotechnicy zarabiają mniej więcej podobnie, ale już kierownicy budowlani mieszczą się w kwotach pięciocyfrowych, a zarobki dyrektorów technicznych i dyrektorów kontraktu średnio wynoszą około 30 tysięcy złotych.

Wymagania do pracy w budownictwie

Warunkiem koniecznym do zostania inżynierem lub magistrem inżynierem jest oczywiście ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia (uniwersytety lub politechniki). Budownictwo jest branżą, która szybko się rozwija, stąd niezbędne jest regularne dokształcanie się; najbardziej poszukiwani na rynku są pracownicy z doświadczeniem, warto więc zadbać o odbycie staży i praktyk.

Czy warto studiować budownictwo?

Budownictwo to jedna z najszybciej rozwijających się branży, a na absolwentów uczelni po budownictwie nieustannie jest spory popyt. Praca ta gwarantuje także dobre zarobki i możliwość rozwoju zawodowego, udział w dużych i prestiżowych projektach nie tylko na terenie Polski.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 48 = 53