Tak jest! Studia, pasja, praca - rozmowa z absolwentem kierunku Architektura - Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi

poniedziałek, 24 sierpnia 2015 13:49

Tak jest! Studia, pasja, praca - rozmowa z absolwentem kierunku Architektura

Rozmowa z tegorocznym absolwentem kierunku Architektura Wnętrz na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych, Piotrem Redlisz-Redlickim.
To pozytywny i pełen energii przykład jak pasja staje się pracą, jak pracę można łączyć ze studiami i nie mieć dosyć a nawet wciąż chcieć więcej :)

Gorąco zapraszamy do lektury!

Dlaczego architektura?

Fascynacja architekturą wnętrz oraz designem pojawiła się u mnie naturalnie. Od małego interesowało mnie tworzenie, nawet poprzez zabawę, także uważaj, jeżeli lubisz bawić się klockami lego możesz zostać architektem! ;)

Zawsze interesowało mnie kształtowanie przestrzeni w której przebywa człowiek, stwarzanie dla niego idealnych warunków życia, pracy czy wypoczynku. Często nie zdajmy sobie sprawy przebywając w niektórych wnętrzach, że wywierają one duży wpływ na naszą podświadomość. Mogą nas relaksować (spa), motywować do większego wysiłku fizycznego (kluby fitness) albo nawet zachęcać do szybszego jedzenia (fastfood)!

Architektura wnętrz to kreowanie przestrzeni, organizacja funkcji i oczywiście analiza potrzeb użytkownika. Łączy w sobie zmysł inżyniera, artysty i psychologa. Jest to bardzo różnorodna i ciekawa praca, stąd moja fascynacja.

Co miało wpływ na wybór uczelni?

Początkowo zacząłem studia od Architektury i Urbanistyki, po pierwszych latach nauki rozpocząłem pracę na własny rachunek ale ciężko studentowi złapać duże zlecenia. Zacząłem wiec od mniejszych projektów takich jak projekty kuchni, łazienek  itd. Potem przyszedł czas na całe mieszkania czy domy i w końcu założenie własnej pracowni.

Ponieważ szybko zorientowałem się że wolę tworzyć w „mniejszej skali”  zacząłem rozglądać się za uczelnią na której mógłbym nauczyć się tego zawodu. Zdecydowałem, że będzie to WSIU ze względu na bardzo dobrą kadrę oraz indywidualne podejście do studenta. Wybrałem tryb niestacjonarny dzięki temu mogłem pogodzić naukę i pracę zawodową. Oczywiście był czas gdy było ciężko i trzeba było trochę posiedzieć żeby przygotować się do zajęć, ale zawsze była to dobra inwestycja, korekty projektów, które odbywały się podczas zajęć były bardzo motywujące i zachęcające do dalszej pracy i twórczego  tworzenia.

Co dały Ci studia?

Studia wnętrzarskie to solidna dawka wiedzy inżynierskiej, ćwiczeń artystycznych oraz warsztatu umiejętności praktycznych (takich jak sporządzanie projektów i znajomość programów komputerowych). Dają solidną podstawę do dalszej drogi w branży projektowej.

Zalety kierunku i pracy jako architekt?

Najważniejsze i najfajniejsze w byciu architektem jest to, że można być nim cały czas i bawić się tym! To się nie nudzi! Można pracować w pracowni a jednocześnie robić projekty na konkursy na całym świecie.

Jeden z moich wykładowców który jednocześnie jest związany z dużymi przedsiębiorstwami produkującymi meble powiedział mi kiedyś że zmienia prace średnio co trzy lata. Nie dla tego że go zwalniają ;)  Chodzi o to żeby zmieniać środowisko w którym się projektuje i zyskać doświadczenie. Jako architekt wnętrz możesz zajmować się wzornictwem, wnętrzami prywatnymi, wnętrzami publicznymi. Czasem spojrzenie z innej strony skutkuje rewelacyjnymi efektami!

Co byś powiedział przyszłym studentom architektury?

Dla mnie Architektura wnętrz to pasja tworzenia i ciekawe życie. Różnorodność zadań jakimi się zajmuję potrafi czasem przyprawić o zawrót głowy ale za to praca nie jest monotonna. Przed południem jestem w biurze, potem na budowie, po południu w sklepie wnętrzarskim a wieczorem na spotkaniu z klientem :)

Wielokrotnie miałem kryzys i nie potrafiłem przejść przez jakieś zadanie. Trzeba je wtedy na chwile odłożyć… (byle nie do sesji…)  Zdarzyło mi się że obudziłem się w nocy z pomysłem, wstałem i zrobiłem szybki szkic żeby nie uciekł. Następnego dnia miałem projekt i wiedziałem, że rozwiązanie problemu może przyjść nieoczekiwanie . Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Dzięki wielkie za rozmowę. Jeszcze raz gratulujemy obrony i życzymy dalszych sukcesów!

Wybrane publikacje Piotra w magazynach branżowych:

LivingRoom nr 18. str. 74:

Decoration&Design nr 14, str. 48:

Comfort Life nr 5, str. 51:

Joomla SEO by AceSEF

Pozostałe jednostki