33. edycja Wampiriady na WSIU

Dodano dnia: 13 listopada 2018

W dniu 17 listopada w godzinach 10:00-13:00 zapraszamy na jesienno-zimową Wampiriadę na WSIU. Dla wszystkich, którzy oddadzą krew czekają upominki. W akcji jak zwykle najważniejsza jest jednak chęć niesienia pomocy i propagowania idei honorowego krwiodawstwa wśród studentów. 

Co trzeba wiedzieć?

Oddawaj krew i zapisz się do bazy dawców szpiku!

Pół litra oddajesz, Wampirem się stajesz

Krew

Przed oddaniem krwi koniecznie zjedz lekkie śniadanie i napij się pół litra wody. Przyśpieszy to proces oddawania krwi i sprawi, że po oddaniu będziesz czuć się dobrze.

Pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości.

Jeśli:

  • chorujesz,
  • jesteś do 48 godzin po spożyciu alkoholu,
  • lub bierzesz leki,

warto wstrzymać się z uczestnictwem w akcji Wampiriady. Wybierz jedną z akcji w późniejszym terminie, albo zgłoś się do Regionalnego Centrum Kriodawstwa i Krwiolecznictwa w dogodnym dla Ciebie momencie.

Twoja krew stanowi niezwykle cenny surowiec, którego nie da się wytworzyć syntetycznie. To dlatego oddawanie krwi jest takie ważne!

Dowiedz się więcej na stronie RCKiK w Łodzi.

Szpik

Otrzymujesz także niepowtarzalną okazję zapisania się do bazy dawców szpiku. Wystarczy tylko, że wypełnisz formularz rejestracyjny na akcji Wampiriady i nic więcej nie musisz robić! Podczas badań pielęgniarka pobierze dodatkową próbkę krwi do badań, ale to żaden problem, skoro i tak oddajesz 450ml :)

Po zapisaniu do bazy dawców szpiku otrzymujesz możliwość uratowania życia osoby chorej na białaczkę lub inne choroby krwi, ale tylko wtedy, kiedy jesteście zgodni ze sobą genetycznie. Zdarza się to bardzo rzadko - część dawców nigdy nie będzie oddawać szpiku innej osobie. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwięcej osób było w bazie dawców.

Pamiętaj, zapisanie się do bazy szpiku jest niezobowiązujące. Decyzję o oddaniu szpiku podejmiesz dopiero wtedy, kiedy znajdzie się biorca pasujący do Ciebie.

Dowiedz się więcej na stronie Centralnego Szpitala Klinicznego Instytutu Stomatologii w Łodzi.

Przydatne linki