Poznaj kadrę WSIU - dr Krzysztof Rychlicki-Kicior i pasja do programowania

Dodano dnia: 26 października 2017

Poznajcie kolejnego wykładowcę naszej Uczelni. Tym razem przepytaliśmy dr Krzysztofa Rychlickiego-Kicior, wykładowcę kierunku Informatyka, co robił przed studiami, w trakcie i jak mu się podobało życie studencie i co radzi przyszłym maturzystom. Człowiek niezwykle pozytywny, otwarty, który z chęcią dzieli się swoją wiedzę, tę również praktyczną. Zapraszamy do lektury!

Jak Pan wspomina swoją maturę i czasy licealne?
Wspominam je jako czas intensywnej pracy – po przejściu do I LO im. M. Kopernika w Łodzi ze Szkoły Muzycznej przy ul. Sosnowej intensywnie rozwijałem swoje umiejętności matematyczno-fizyczne, a także, rzecz jasna, informatyczne. A tuż przed maturą poznałem swoją przyszłą Żonę, tak więc były to bardzo dobre czasy.

Jak Pan wspomina swoje lata studiów? Najciekawsze wspomnienie?
Godzenie pracy zawodowej ze studiami stacjonarnymi pochłaniało dużo energii… Najlepiej wspominam końcówkę studiów magisterskich, gdy wraz z kolegami założyliśmy firmę i łączyliśmy żywot studencki z prowadzeniem interesów.

Czym podyktowany był wybór Pana kierunku studiów?
Przede wszystkim własną pasją – programowaniem – którą rozwijam od 12. roku życia.

Jak rozpoczęła się Pana przygoda z Wyższą Szkołą Informatyki i Umiejętności?
W WSIU pracuję od niedawna – od początku roku akad. 2016/2017. Będąc na finiszu pracy nad rozprawą doktorską chciałem zaangażować się w edukację informatyczną, ponieważ lubię uczyć i rozwijać pasje związane z programowaniem
i tworzeniem rozmaitych aplikacji. Do tego mogę wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte podczas prowadzenia firmy, co zawsze wnosi dodatkową wartość w moje zajęcia.

Jaki rodzaj studiów Pan poleca – stacjonarne, niestacjonarne, szkołę publiczną czy niepubliczna i dlaczego?
Wybór pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi to kwestia swojego zaangażowania w pracę zawodową – przy pełnoetatowej, intensywnej pracy trudno do tego znaleźć czas na studia stacjonarne. Szkoły niepubliczne z pewnością mocno stawiają na zgodność z oczekiwaniami rynku pracy. Nie opłaca im się kształcić studentów, którzy będą nieprzystosowani do wymagań pracodawców!

Dlaczego warto wybrać Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności?
Na WSIU staramy się kłaść nacisk na praktyczny aspekt studiów, wprowadzając coraz bardziej nowoczesne programy studiów. W przypadku takiej dziedziny, jak informatyka, zmiany postępują diametralnie szybko, ale mimo to, nadążamy za światowymi trendami.

Jaki kierunek na naszej uczelni Pan poleca i dlaczego?
Informatyka, oczywiście. Obecnie wybór takiego kierunku to praktycznie gwarancja zatrudnienia. Coś o tym wiem – sam także jestem pracodawcą.

Co daje Panu praca ze studentami?
Jest to dla mnie przeciwwaga dla codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Zajęcia edukacyjne
z informatyki i programowania w różnej formie prowadzę od 13 lat (zaczynałem jeszcze będąc w liceum) i zawsze była to moja pasja. Ponadto, mało co daje taką satysfakcję, jak student, który po zakończeniu semestru przychodzi i mówi, że naprawdę się sporo nauczył i jest przekonany, że zdobyte umiejętności przydadzą mu się w pracy i życiu.

Jak byłaby Pana rada dla tegorocznych maturzystów?
Wybierz programowanie – a jeśli Cię to nie kręci, to na pewno warto inwestować w kierunki ścisłe. Myślenie ścisłe w życiu popłaca.