POZNAJCIE KADRĘ WSIU - ROZMOWA Z REKTOREM WSIU

Dodano dnia: 15 września 2017

Od 1 września dr Andrzej Szczepek pełnieni funkcję Rektora Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności. Zadaliśmy Rektorowi kilka pytań, sprawdź  jak wspomina swoje czasy studenckie, jak przez przypadek wybrał studia, które stały się jego pasją. Poznajcie wspaniałego człowieka, praktyka o wieloletnim doświadczeniu biznesowym i osobę niezwykle aktywną  juz od wczesnych lat studenckich.

Jak Pan wspomina swoją maturę i czasy licealne?

Uczęszczałem do XLVIII LO im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie. Maturę zdawałem w 1974 rok. Miałem bardzo wymagających nauczycieli, czytaliśmy regularnie tygodniki literackie „Kultura” i „Życie literackie” a przez trzy lata uczyłem się łaciny! Wiedza z historii i geografii pozostała mi do dziś. Odpowiadam prawidłowo na większość pytań z teleturniejów telewizyjnych i co najważniejsze w tamtych latach Polska zdobyła na mistrzostwach Świata w piłce nożnej, w Niemczech, 3 miejsce! Oglądałem wszystkie mecze, także super zakończenie szkoły!

Jak Pan wspomina swoje lata studiów?

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego - najpiękniejszy czas w życiu. Połączenie intensywnej nauki z życiem studenckim i wakacyjną pracą. Spodobała mi się nauka, czytałem więcej niż wymagano. W wakacje pracowałem w Szwecji- to była ciężka praca ale zarobione pieniądze dawały poczucie samodzielności.

Od 4 roku studiów bardzo aktywnie działałem w organizacjach studenckich, stało się to moją pasją. Dzięki temu poznałem ogrom inspirujących ludzi, pomagaliśmy sobie nawzajem w dorosłym życiu.

Dlaczego wybrał Pan studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego?

Z przypadku. Kto w socjalizmie miał rozumienie potrzeby profesjonalnego zarządzania? Niewielu. Wydział nazywał się Instytut Organizacji i Kierowania UW i PAN. Bingo! Nawet nie Wydział ale samodzielny Instytut.

Wybrałem ten kierunek intuicyjnie i nie pomyliłem się. Świetni wykładowcy, program wzorowany na amerykańskich szkołach biznesowych. Nie wiedzieliśmy gdzie będziemy w przyszłości pracować. Instytut powstał w 1972 roku i nie miał absolwentów!

To była najlepsza decyzja w moim życiu.

Jak rozpoczęła się Pana przygoda z Wyższą Szkołą Informatyki i Umiejętności?

Z przypadku. Nigdy nie myślałem o funkcji Rektora, nawet mi to nie przyszło do głowy. Przyjaciele zaprosili mnie do tego projektu a przyjaciołom się nie odmawia. Wierzę w Naszą Uczelnie i wiem, że za kilka lat jej nie poznacie. Zbudujemy wspólnie szkołę – lidera praktycznego kształcenia wyższego

Jaki rodzaj studiów Pan poleca – stacjonarne, niestacjonarne, szkołę publiczną czy niepubliczna i dlaczego?

To zależy od preferencji studenta i jego zaangażowania w pracę zawodową. Studia stacjonarne i niestacjonarne muszą mieć jednakową super jakość.

Szkoła niepubliczna jest w 100% nastawiona na praktyczna edukację tak aby sprostać wymaganiom pracodawcy . Gwarancja dobrej pracy i rozwoju zawodowego jest zdecydowanie pewniejsza niż w uczelni publicznej.

Dlaczego warto wybrać Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności?

Należy wybrać naszą Uczelnię wychodząc z praktycznego punktu widzenia. Mamy tu przedsiębiorczych studentów, przedsiębiorczych pracowników nauki i przedsiębiorcze programy studiów. Jeżeli Twoim celem jest to aby zostać profesjonalistą i mieć pewność nie pracy a dobrej pracy to zapraszamy do nas. Pracodawcy cenią ludzi przygotowanych praktycznie, kreatywnych i otwartych na współpracę z zespołem. Takich kształcimy. Sam jestem profesjonalnym menadżerem a nie naukowcem.

Jaki kierunek na naszej uczelni Pan poleca i dlaczego?

Każdy kierunek jest bardzo dobry, ma swoje smaczki i wyróżnia się na tle innych szkół. Każdy z kierunków kształci praktycznie, nasi informatycy i graficy pracują już od 1-szego roku studiów, osoby po kierunku zarządzanie są świetnie przygotowani do wykonywania swojego zawodu, tak samo jest z kierunkami fizjoterapia i kosmetologia. Na terenie uczelni mamy Centrum Kosmetologii, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne dla kierunku a studenci fizjoterapii zajęcia i praktyki odbywają w Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii, które również jest na terenie naszego kampusu. Dla przyszły pedagogów możemy się pochwalić obecnością na naszym terenie przedszkola i podstawówki, które są własnością Uczelni i które są też świetną bazą do odbycia praktyk, a w przyszłości podjęcia pracy. Także wybór kierunku zależy jedynie od indywidualnych preferencji każdej z osób.

Co daje Panu praca ze studentami?

To pasja. Trzeba to kochać, mieć empatię i czuć się dobrze wśród ludzi młodych. To odskocznia od codziennego zarzadzania dużą firmą.

Z moich lat studenckich wspominam jedynie tych wykładowców, którzy mieli pasję i kochali to co robią. Zarażali nas swoją pozytywną energią. Nie wychowywali nas ale świecili przykładem i w ten sposób nas kształtowali. Dziękuję im za to i chcę pracować tak jak oni.

Jak byłaby Pana rada dla przyszłorocznych maturzystów?

Bądź praktyczny i przedsiębiorczy. To nie oznacza z rezygnacji marzeń i ambicji .To sposób myślenia i podejścia do życia. Myśl o studiach, które dadzą Ci w przyszłości poczucie stabilności, solidny i praktyczny zawód. To baza do rozwoju swojego własnego życia, małych i dużych przyjemności.