3 sposoby na wysokie zarobki - sprawdź!

Dodano dnia: 15 maja 2017

Niektórzy ludzie na hasło praca i wysokość zarobków reagują grymasem na twarzy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż według sondażu TNS Polska prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swoich dotychczasowych wynagrodzeń za pracę (45%), a co 5 Polak musi zaciskać pasa, aby było go stać na skromne życie (22%). Podnieść swój komfort finansowy i zarabiać godne pieniądze, pomóc nam może coroczny Barometr Zawodów. Raport przygotowywany przez specjalistów z Wojewódzkich Urzędów Pracy na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opisujący sytuację na rynku pracy we wszystkich województwach w Polsce. Pomysł tworzenia raportu nad Wisłą został zaczerpnięty ze Szwecji, gdzie jego metodologia została wypracowana jako element szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. Z raportu możemy dowiedzieć się jakie konkretne zawody są obecnie uznawane za deficytowe, a które są w nadwyżce na rynku pracy. Dzięki temu, planując wybór studiów możemy zobaczyć statystyki zawodów w naszym mieście, czy województwie i podejmować mądre decyzję dotyczące przyszłości.

Dobry wybór studiów to już połowa sukcesu, oczywiście nie ma sensu na siłę wybierać kierunku, który nas nie interesuje, a jedynie przynosi wysokie zarobki – jak, np. medycyna czy prawo. Pamiętajcie, że kierunek studiów, który wybierzecie będzie odzwierciedlał Wasze przyszłe życie i poruszanie się na rynku pracy. Musi to być przemyślany krok, skonfrontowany z Waszymi zainteresowaniami, umiejętnościami i bieżącą sytuacją na rynku pracy w danym obszarze, z którym wiążecie przyszłość lub jeżeli mierzycie szeroko, na całym polskim rynku pracy. Aby tak się stało wybierajcie kierunki, które Was interesują, z którymi wiążecie swoją przyszłość, które będą Was rozwijać jako przyszłych specjalistów konkretnych branż.

Wysokie zarobki zawsze zarezerwowane były dla prawników i lekarzy, obecnie do tej grupy dołączył również zawód informatyk. Specjaliście z branży IT szczycą się nie tylko wysokimi umiejętnościami, ale także możliwością zdalnej pracy, kontraktami z klientami na całym świecie – w końcu Internet jest wszędzie, ale przede wszystkim wysokimi zarobkami! Branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki, a wynagrodzenia zatrudnionych w niej pracowników z roku na rok rosną coraz szybciej.
Według raportu płacowego Sedklak & Sedlak wynagrodzenia całkowite w 2016 roku na wybranych stanowiskach wynosiły od 4 600 tys. zł do 9 tys. zł.

Wynagrodzenia całkowite w 2016 roku 
na wybranych stanowiskach z poziomu doświadczonego specjalisty

 wykres: raport płacowy Sedlak&Sedlak 2016

Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2016

 

A już Hays Poland, w "Raport płacowy 2017. Trendy na rynku pracy" zauważa, że wynagrodzenia specjalistów IT i telekomunikacji wynoszą maksymalnie od 12 tys. zł do 40 tys. zł brutto miesięcznie, w zależności od specjalizacji, a minimum to 7 tys. zł. Presja na płace rośnie w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na fachowców. Obecnie firmy różnych branż rozbudowują wewnętrzne działy związane z bezpieczeństwem IT, podczas gdy wcześniej ten trend był wyraźny w niektórych sektorach (jak finanse, telekomunikacja), stąd też ten deficyt na specjalistów i wysokie zarobki.

Wysokie zarobki zależą od kilku kluczowych decyzji, które podejmujemy w trakcie kształtowania swojej przyszłości. Wybierajmy kierunki studiów, które są deficytowe i specjalistyczne, które przynoszą duże możliwości finansowe i dają nam satysfakcję z wykonywanych działań.

 

Zrób pierwszy krok do swojej kariery i rozwiąż test predyspozycji zawodowych.

 Studiuj tak jak lubisz na naszej uczleni! 

 

Źródła:

 

Przydatne linki